V-BRIDGE-PIT Type Electronic Truck Scales | | Tunaylar Baskül Sanayi ve Ticaret A.Ş. Skip to content
V-BRIDGE-PIT Type Electronic Truck Scales
V-BRIDGE-PIT Type Electronic Truck Scales

V-BRIDGE series electronic truck scales which has been already produced and sold as pitless model are now began to produced and sold which can be installed as a pit type. V-BRIDGE Pit model can be especially installed the places with limited space by covering 10 meter less space than pitless type truck scales which brings a solution for the plants which have limited space.

It is installed into the concrete foundation which is prepared on site. It is used for many years without any problems with rain water drainage system and thrown into a healthy infrastructure. Modular structures of scale make loading to the truck, unloading to the install area and installation process much easier.

Diğer Haberler

UZBUILD INTERNATIONAL BUILDING AND CONSTRUCTION EXHIBITION

UZBUILD INTERNATIONAL BUILDING...

Within the Exhibition and Promotion planning…
WINSCALE TOUCH; MANAGEMENT OF YOUR SCALE IS AT YOUR FINGERTIPS,

WINSCALE TOUCH; MANAGEMENT...

WinScale Touch; With the direction of…
Tunaylar Laboratory Has Been Accredited According To The TS EN ISO/IEC Standards

Tunaylar Laboratory Has...

Tunaylar laboratory has been accredited according…

Periyodik Muayene Bilgilendirme

Değerli Müşterimiz,

Sahip olduğunuz kapasitesi 2 ton üzerinde olan Otomatik Olmayan Tartı Aletleri’nin  imalat ve/veya son damga yılından itibaren 2 yılda bir (periyodik muayene son başvuru süresi  29 Şubat 2020) ve tamirlerinden sonra kullanıcı tarafından ilgili kuruluşa müracaat edilerek yaptırılması zorunlu olan muayene ( geçici damgasının yapılmasından sonra 15 gün içerisinde) hizmetlerini yerine getirmek üzere   11.10.2019 tarih ve 30915 sayılı resmi gazetede yayımlanan muayene yönetmeliği (madde 4 (j) ) gereği Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından TSE yetkilendirilmiştir. Periyodik muayene için (madde 8) içinde bulunulan yılın Şubat ayı sonuna kadar, tamir muayeneleri için ise geçici damga süresinden itibaren 15 gün içinde TSE Bölge Müdürlüklerine müracaat etmenizi önemle bildiririz.

 

Muayene Yönetmeliği:  https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/10/20191011-9.htm

Muayene Ücret Yönetmeliği: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/12/20191227-11.htm

TSE Başvuru İçin   : https://basvuruportal.tse.org.tr/