Periodic Inspection and Stamping | Tunaylar Baskül Sanayi ve Ticaret A.Ş. Skip to content

Periyodik Muayene ve Damgalama Hizmetlerimiz…

 

İlk Muayene

İlk muayene: Yeni yapılan veya parçaların birleştirilmesi suretiyle meydana getirilen ölçü ve ölçü aletlerinin satışa veya kullanılmaya başlanmalarından önce veya ithal edilen ölçü ve ölçü aletlerinin yurda sokulmaları sırasında veya periyodik, ani, şikayet ve stok muayeneleri sonunda damgaları iptal olunan ölçü ve ölçü aletlerinin tamir ve ayarlanmalarından sonra veya ayarları bağlı bulundukları yere göre ayarlanmış olan ölçü ve ölçü aletlerinin ise her yer değiştirmeleri halinde uygulanmaktadır.

Şirketimiz tarafından üretimi gerçekleştirilen ve yasal metroloji kapsamında yer alan tartı aletlerinin ilk doğrulaması EC verifikasyon yetkimiz doğrultusunda yapılmakta ve tartı aletleri mühürlenerek kullanıma açılmaktadır.

Verifikason ve mühürleme işlemlerininin şirketimiz tarafından gerçekleştirilmesi için NMI, şirketimizde ISO 9001 ve özellikle tartı aletinin üretim, test, muayene, mühürleme süreçlerini, muayene ve mühürleme yapacak elemanlarımızı denetlemiş ve denetlemeler sonucunda şirketimiz kendi ürettiği tartı aletlerinin ilk muayenesi ve mühürlemesini yapıp piyasaya sürme yetkisini almıştır.

Periyodik Muayene ve Damgalama

Alım satım işlemlerinde kullanılan tartı aletlerinin güvenliği damga ile sağlanmaktadır. Her türlü ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayene ve damgalama yetkisi 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereği, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri’ne ait bulunmaktadır. Bununla birlikte ölçü ve ölçü aletlerinin muayene ve ayar işlemlerinde kanun Bakanlığ’a tamir ve ayar yetki belgesine sahip resmi ve özel kuruluşlara ait laboratuvar, ayar istasyonları ve atölyelerden faydalanma imkanı sağlamıştır. Bu kapsamda şirketimiz; ülke genelinde yayılmış geniş servis ağı, tamir ve ayar yetki belgesine sahip ve nitelikli teknik kadromuz ve tam donanımlı gezici kalibrasyon araçlarımız ile hizmetinizdedir.

Periyodik Muayene Süreleri.

Periyodik muayene ve damgalamaya ilişkin süreler ve 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda belirtilmiştir. Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği’ne göre alım satım işlerinde kullanılan tartı aletlerinin periyodik muayene süresi iki yıldır. Periyodik muayene başvurusu tartı aletinin üretildiği yılı takip eden ikinci yılın şubat ayının son gününe kadar, bağlı bulunulan Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne dilekçe ile yapılmaktadır. Beyanname verme süresinde beyanname vermeyenlere 3516 sayılı ölçüler ve ayar kanunun 14. ve 15. maddeleri gereği idari ve cezai işlem uygulanmaktadır.

Periyodik Muayene Başvuru dilekçesi

 

İligli Bağlantılar